Dieta BARF dla psa – jak zacząć?

Dieta BARF dla psa – jak zacząć?

Dieta BARF dla psa – jak zacząć?

Dieta BARF staje się coraz bardziej popularna wśród właścicieli czworonożnych pupili. Można znaleźć o niej wiele informacji na rozmaitych portalach internetowych czy forach społecznościowych. Dostępne są tam wiadomości na temat konkretnych jadłospisów dla psów, proporcji stosowania mięsa, kości i warzyw, suplementacji. Wiele pisze się również o pozytywnych rezultatach stosowania takiej diety, jej wpływie na zdrowie i wygląd psów. Wydaje się jednak, że brakuje informacji jak zacząć przygodę z dietą BARF? Czy można od razu zaprzestać stosowania dotychczasowej diety i wprowadzić surowe mięso? Czy przestawienie psa na dietę BARF wymaga jakichś specjalnych przygotowań? Jest kilka metod zmiany dotychczasowej diety psa na surowe mięso i kości, które postaramy się przybliżyć.

Zamiana suchej karmy na surowe mięso

Przede wszystkim, aby odpowiednio wprowadzić dietę BARF u swojego pupila, trzeba zrozumieć jak dotychczasowy sposób karmienia wpływał na układ pokarmowy psa. Gotowe, suche karmy dla psów są produktami przetworzonymi, konserwowanymi oraz często zawierają substancje chemiczne. W związku z tym zmieniają naturalną florę bakteryjną psa oraz zubożają zawartość enzymów trawiennych w soku żołądkowym. Układ pokarmowy psa w takim stanie miałby duży problem z odpowiednim przetrawieniem surowego mięsa i kości. Aby zaoszczędzić swojemu pupilowi dolegliwości pokarmowych, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by pozbył się on ze swojego organizmu resztek suchej karmy. Tutaj z pomocą przychodzi zastosowanie jednego dnia głodówki. Następnie trzeba przywrócić naturalną florę bakteryjną w układzie pokarmowym psa i obniżyć pH jego żołądka do 1. W tym celu podaje się psu nieoczyszczone żołądki wołowe przez 6 do 14 dni. Żołądki są delikatne, co pozwoli uniknąć biegunek oraz, co ważne, zawierają kultury bakterii, które pomogą przywrócić naturalną florę bakteryjną psa. Kolejnym krokiem jest stopniowe podawanie mięsa, początkowo bez kości, oraz podrobów. Zastosowanie jednego rodzaju mięsa w pierwszych dniach diety pozwoli uniknąć wymiotów i dolegliwości żołądkowych. Jeśli pies dobrze znosi dotychczas podawane pokarmy, można zacząć mieszać mięso i powoli wprowadzać kości, początkowo je mieląc.

Przejście na surowe mięso bez głodówki

Inną metodą wprowadzenia diety BARF jest zastosowanie nowego sposobu odżywiania psa bez okresu głodówki. Ze względu na to, że pies praktycznie z dnia na dzień dostanie do jedzenia surowe mięso, mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki czy wymiotów. Dzieje się tak, dlatego że trawione są jednocześnie resztki suchej karmy z surowym mięsem przy stanie flory bakteryjnej nie dostosowanej jeszcze do nowego sposobu odżywiania. Przy tej metodzie również wskazane jest początkowo podawanie jednego-dwóch rodzajów mięsa i stopniowe jego urozmaicanie. W pierwszych dniach nie zaleca się podawania psu kości. Jeśli pies coraz lepiej toleruje spożywane pokarmy, to można zacząć stosować w pełni dietę BARF zgodnie z jej założeniami.

 

Stopniowe przechodzenie na dietę BARF – czy warto?

Niektórzy, aby uniknąć drastycznej zmiany diety stosują metodę karmienia psa na zmianę raz dotychczasową suchą karmą czy gotowanym jedzeniem, a raz surowym mięsem. Innym sposobem stopniowego przechodzenia na surowe mięso jest systematyczne zwiększanie jego dziennej porcji w diecie psa. Choć przestawienie psa na surowe mięso z dnia na dzień może przynieść pewne dolegliwości żołądkowe, to jednak metoda stopniowej zmiany nie jest polecana. Przede wszystkim stosowanie dalej suchej karmy będzie uniemożliwiało obniżenie ph w żołądku, a także nie pozwoli odbudować naturalnej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym pupila. Dodatkowo pies przez kilka dni będzie musiał jednocześnie trawić dwa odmienne rodzaje pokarmów, co z pewnością będzie obciążało jego układ pokarmowy i dawało nieprzyjemne dolegliwości.

Zmiana diety jest z pewnością dużą i mocno odczuwalną zmianą dla każdego czworonoga. Naturalne jest, że wprowadzenie nowego sposobu odżywiania spowoduje reakcję organizmu i może wywołać lekkie dolegliwości przewodu pokarmowego. Jednak rozważne przejście na dietę opartą na surowym mięsie pozwoli w krótkim czasie pozbyć się nieprzyjemnych objawów, a nowy sposób odżywiania psa poprawi jego wygląd oraz kondycję zdrowotną.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą sklepu mięsa dla psów dieta BARF

kup

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl