facebook

Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

informacja o minimalnej ilości zamówienia

Dieta BARF

 

 

Dieta BARF dla psa – klucz do zdrowia?

 

Moda na zdrowe odżywianie dotyczy już nie tylko ludzi, ale i ich czworonożnych przyjaciół. Właściciele psów poszukują wciąż nowych sposobów żywienia swoich pupili. Takich, które dostarczą im wszelkich niezbędnych składników. Od pewnego czasu to właśnie dieta BARF staje się coraz bardziej popularnym sposobem odżywiania psów. Zakłada ona, by jak najpełniej odwzorowywać jadłospis przodków psa, czyli wilków. Z tego powodu głównym składnikiem tej diety jest surowe mięso. Surowe mięso dla psa wzbudza kontrowersje, rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jednocześnie dieta BARF zdobywa coraz więcej zwolenników, którzy dostrzegają w niej sposób na zdrowie i piękny wygląd swoich czworonogów. Czy dieta BARF jest tylko kolejną modą na odżywianie? Czy może jest źródłem racjonalnego komponowania jadłospisu naszych pupili? Warto bliżej jej się przyjrzeć, by znaleźć odpowiedź na te pytania.



 

 

 





Czym jest dieta BARF

 

Pomysłodawcą diety BARF jest australijski weterynarz Ian Billinghurst. To właśnie on dzięki długoletnim badaniom i obserwacjom opracował dietę ewolucyjną, tzw. dietę BARF (Biologically Appropriate Raw Food: biologicznie odpowiednie surowe jedzenie). Ten sposób żywienia psów zakłada, że należy dawać im pokarmy jak najbardziej zbliżone do tych, które jedli ich przodkowie - wilki. Tak skomponowana dieta ma zapewnić psom zdrowie, piękny wygląd oraz dobrą kondycję. Powrót do jadłospisu praprzodków to przede wszystkim dieta, której podstawą jest surowe mięso i kości. Jej uzupełnienie mają stanowić podroby, surowe warzywa i owoce, jaja, oleje. Unikać należy zbóż, konserwantów oraz produktów przetworzonych. Dieta BARF dla psa ma być jak najbardziej naturalna i całkowicie pozbawiona obróbki termicznej. Jej celem jest dostarczyć psu wszelkich niezbędnych substancji odżywczych dla jego prawidłowego rozwoju. Aby w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe czworonoga, dodatkowo stosuje się suplementację w postaci chociażby olejów rybnych czy siemienia lnianego.

 

Dieta BARF dla psa – podstawowe składniki

 Dieta BARF

 

 

Dieta BARF zakłada, że 70% jej składników mają stanowić produkty mięsne, z czego 60% to surowe mięso dla psa (w nim 5-15% kości), zaś 10% surowe podroby. Pozostałą część jadłospisu wypełniają surowe warzywa (15%), surowe owoce (5%) oraz dodatki (10%) takie jak oleje rybne.

 

Wielu właścicieli psów zapewne zadaje sobie pytanie: jakie mięso dla psa? Jeśli chodzi o surowe mięso dla psa, ważne by zapewnić naszemu pupilowi różnorodność. Warto podawać mu zarówno mięso drobiowe, jak i wołowinę, baraninę czy mięso z królika. Karmienie psa różnego rodzaju mięsem pozwoli dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo wprowadzenie do diety psa bardziej tłustego mięsa, pomoże lepiej przyswajać witaminy jego organizmowi.

 

Jeśli chodzi o podroby w diecie, są one bogatym źródłem witamin i minerałów. Nie należy karmić nimi psa codziennie, gdyż może to skutkować hiperwitaminozą lub biegunkami. Komponując jadłospis swojego czworonoga warto również pamiętać o surowych rybach. Dostarczają one białka oraz kwasów omega-3. Ryby serwujemy psu w całości oraz unikamy tych zawierających tiaminazę (np. karp czy makrela). Enzym ten jest szkodliwy w diecie psa, gdyż niszczy witaminę B1.

 

Wielu właścicieli czworonogów obawia się podawać swoim pupilom surowe kości. Jednak należy pamiętać, że to ugotowane kości są bardziej niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do zadławienia. Te zaś podane na surowo nasz pupil spokojnie pogryzie, a przy tym zadba o higienę zębów oraz dostarczy swojemu organizmowi wapnia.

 

BARF dla psa to nie tylko surowe mięso, ale także warzywa i owoce. Są one istotnym elementem zdrowej diety czworonogów. Przede wszystkim stanowią źródło błonnika, witamin oraz cukrów prostych. Aby zwiększyć ich przyswajalność, warto przed podaniem je zblendować. W rozdrobnionej postaci są łatwiej trawione.

 

Poza wymienionymi składnikami, dietę BARF warto uzupełniać takimi składnikami jak ptasie jaja, które są m.in. źródłem białka, witamin D, K, E czy luteiny, wysokiej jakości olejami (np. olej łososiowy, olej rybny), a także niektórymi ziołami.

 

BARF dla psa a suplementacja

 

Dostępne na rynku mięso, z uwagi na sposób hodowli zwierząt i ich karmienie, może nie być dostatecznie bogate we wszystkie składniki odżywcze. Warto więc zadbać o dodatkową suplementację naszych pupili. Wśród suplementów dostępne są m.in. oleje rybne, drożdże, algi, siemię lniane czy zioła. Wiele z nich może być wprowadzanych w zależności od potrzeb konkretnego psa, jego stanu zdrowia oraz aktualnego zapotrzebowania na dane substancje odżywcze, witaminy czy minerały.

 

Jak przejść na dietę BARF

 

Jeśli do tej pory karmiliśmy swojego psa gotową suchą karmą lub gotowanymi posiłkami, przejście na surowe mięso może budzić wiele obaw. To także duże wyzwanie dla naszego pupila, którego organizm musi przestawić się na trawienie innego rodzaju pokarmów. Nagłe podanie surowego mięsa może być przyczyną dolegliwości pokarmowych naszego pupila. Chcąc go przed tym uchronić na początek pozbywamy się resztek suchej karmy zalegającej w jego układzie pokarmowym. Łatwo będzie to osiągnąć przez zastosowanie jednodniowej głodówki. Kolejnym krokiem jest odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Przez 6 do 14 dni podaje się psu nieoczyszczone żołądki wołowe, które są bogate w kultury bakterii. Pozwala to obniżyć ph jego żołądka, pozbyć się złogów z jelita oraz ustabilizować procesy trawienia. W kolejnych dniach podajemy psu jeden rodzaj mięsa, unikając na początku kości i podrobów. Kiedy pies przywyknie do nowego sposobu karmienia i nie będzie miał dolegliwości przewodu pokarmowego, można stopniowo wprowadzać pozostałe rodzaje mięsa. Co do kości, w początkowym etapie warto podawać je w postaci zmielonej.

 

BARF dla psa wprowadza się także bez etapu głodówki. Surowe mięso dla psa wprowadzone z dnia na dzień może skutkować wymiotami czy biegunką. Przed naszym pupilem jest nie lada wyzwanie. Musi strawić zarówno dotychczasową suchą karmę, jak i surowe mięso, do którego nie jest przyzwyczajony. Ten sposób przechodzenia na dietę BARF również przewiduje początkowe karmienie psa jednym rodzajem mięsa i stopniowe urozmaicanie jego jadłospisu.

 

Dieta BARF

 

Szczeniak

 

W ciągu doby powinien zjeść w 3,4 porcjach równowartość 10% swojej masy. (np. 1,5 kg przy masie zwierzaka 15 kg)

 

Dorosły pies

 

W ciągu doby powinien zjeść równowartość 2-3% swojej masy (np. 0,8-1,2 kg przy masie 40 kg).

 

Czego unikać w diecie BARF

 

Przede wszystkim jeśli zdecydujemy się przestawić naszego pupila na dietę BARF unikajmy podawania mu jednocześnie suchej karmy i surowego mięsa. Taki sposób żywienia będzie obciążał jego układ pokarmowy oraz skutkował nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Ważne jest urozmaicanie jadłospisu naszego czworonoga. Dużym błędem jest zaniechanie serwowania innych składników diety i ograniczenie się jedynie do mięsa. Może to doprowadzić do groźnych dla zdrowia psa nieprawidłowości w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Dieta BARF nie znosi monotonii. Wystrzegajmy się podawania naszym pupilom jednego rodzaju mięsa, gdyż takie posiłki nie dostarczą im wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Istotne jest także kupowanie produktów od sprawdzonych producentów i podawanie psu świeżego, przebadanego mięsa. Pozwoli to uniknąć zarażenia bakteriami czy chorobami odzwierzęcymi.

 

Dieta BARF, kiedy poznamy bliżej jej podstawowe zasady, nie jest aż tak skomplikowana jakby się mogło wydawać. Wprawdzie wymaga nieco wysiłku od posiadacza psa, aby odpowiednio zbilansować dietę swojego pupila, ale efekty wynagradzają poniesiony trud. Nasz pies, żywiąc się pokarmem bogatym we wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze, przede wszystkim będzie zdrowy i pełen energii. Taki sposób żywienia poprawi jego wygląd, stan uzębienia, a także wyeliminuje niebezpieczeństwo powstawania alergii. Nie trzeba się również martwić o dostępność poszczególnych składników diety BARF.

 

W naszym sklepie znajduje się szeroka oferta różnego rodzaju surowego mięsa, podrobów, jak i suplementów. Znajdziesz tutaj wszystko co potrzebne, by karmić swojego pupila w sposób zgodny z tym rodzajem diety.

 

Dlaczego dieta BARF dla psa to dobry wybór?

Trzeba wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim korzyści zdrowotne. Pies ma krótki układ pokarmowy, a proces trawienny odbywa się w żołądku i w jelitach. Niestety sucha karma nie uruchamia w pełni tego procesu. Przez to trawienie trwa dużo dłużej niż w przypadku pokarmu naturalnego. BARF to karma zawierająca surowe mięso dla psa, która ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy czworonoga, a w konsekwencji jego zdrowie.

Menu bogate w surowe mięso dla psa:

  • pomaga zapobiegać stanom zapalnym,
  • jest lekkostrawna,
  • przeciwdziała problemom żołądkowym,
  • pomaga zachować właściwą wagę,
  • może pomóc przy alergiach,
  • zapewnia zdrową i lśniącą sierść,
  • zapewnia zdrowe i czyste zęby,
  • pomaga pozbyć się alergii,
  • eliminuje problemy skórne,
  • to świetne źródło minerałów i ważnych witamin i mikro- i makroelementów.

 

 

kup teraz

 

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl