Zastanawiasz się, jak odchudzić psa? Poznaj nasze wskazówki

Cieszy Cię dobry apetyt Twojego czworonoga? Musisz jednak mieć świadomość, jak ważne jest pilnowanie masy ciała zwierzaka. Otyłość to częste zjawisko wśród psów, ale niestety zarazem bardzo niebezpieczne. Jeśli Twój pupil jest otyły, warto pomyśleć o odchudzaniu. W jaki sposób odchudzić psa? Podpowiadamy w naszym artykule!

Skąd bierze się otyłość u psów?

Warto wiedzieć, że mniej więcej co trzeci pies jest otyły. Na ten stan rzeczy wpływa tak naprawdę wiele różnych czynników. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do otyłości, inne mniej. Dużo zależy też od wieku zwierzaka i ewentualnych schorzeń, na które cierpi. Zazwyczaj jednak nadmierna masa działa wynika ze złego bilansu energetycznego. Jeśli Twój zwierzak otrzymuje więcej kalorii, niż spala, siłą rzeczy tyje. Poza tym nadwadze sprzyja niska aktywność i dokarmianie smakołykami. Otyłość może też wynikać ze zmian metabolizmu, które mają miejsce po kastracji.

Dlaczego nadwaga jest niebezpieczna?

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że u psów, tak samo jak u ludzi, nadwaga jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do wielu chorób. Przede wszystkim wiąże się ona z przeciążeniem kręgosłupa i stawów. W efekcie może dochodzić do kontuzji i zwyrodnień. Otyłość jest też niekorzystna dla układu krążenia i układu moczowego. W dodatku prowadzi do problemów z trawieniem, chorób tarczycy, a także zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Jak odchudzić psa?

Twój pies waży więcej, niż powinien? W takim razie czas to zmienić. Jak odchudzić psa? Otóż istotne jest przede wszystkim określenie, jaka waga będzie dla niego prawidłowa. Dobrym rozwiązaniem będzie także obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego pupila z uwzględnieniem planowanej redukcji. Musisz jednak mieć świadomość tego, że odchudzanie powinno odbywać się powoli. Nagły spadek wagi nie będzie korzystny dla Twojego zwierzaka i może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Niedopuszczalne są też głodówki, które kończą się np. stłuszczeniem wątroby.

O czym trzeba pamiętać, odchudzając psa?

Zastanawiasz się, jak odchudzić psa? Przede wszystkim musisz zwracać uwagę na to, ile kalorii dziennie spożywa. W przypadku otyłości należy tę liczbę zredukować. Najlepszym rozwiązaniem jest ważenie każdej porcji. Poza tym dobrze jest unikać bardzo tłustych karm lub takich, które przeznaczone są np. dla szczeniaków. Warto także ograniczyć ilość podawanych smakołyków i wybierać raczej te niskokaloryczne. Powinny one być nagrodą, a nie stałym elementem diety. Oprócz tego musisz uważać, czy pupil nie podjada czegoś ze stołu albo miski innego zwierzaka.

Jeśli chcesz odchudzić swojego psa, zabierz go najpierw na profilaktyczne badania. Warto wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, a także upewnić się, jaki sposób odchudzania będzie bezpieczny dla Twojego pupila. Możesz także skorzystać z rad dietetyka zwierzęcego.

Pamiętaj, że posiłki Twojego psa powinny być odpowiednio zbilansowane, także podczas odchudzania. Chcąc zapewnić pupilowi zdrową dietę, możesz skorzystać np. z karm dostępnych w naszym e-sklepie. Coraz więcej psich opiekunów decyduje się także na sposób żywienia, jakim jest BARF. Na naszym blogu znajdziesz wiele dotyczących go artykułów.

Jak widać, utrzymanie prawidłowej wagi pupila jest niezwykle ważne. Jeśli jest on otyły, koniecznie pomyśl o odchudzaniu. Pamiętaj jednak, że musi to być dobrze zaplanowany i stopniowy proces.

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl