Każdy posiadacz psa powinien zainteresować się żywnością serwowaną swojemu czworonogowi. Jego dieta musi być bogata w odpowiednie witaminy i minerały. Bez tego trudno jest zapewnić pupilowi zdrowie i sprawność fizyczną. Jednym z bardzo ważnych składników jest olej łososiowy dla psa. Jak działa i w jaki sposób należy go podawać zwierzęciu?
Jakie właściwości ma olej łososiowy dla psa?
Olej z łososia wpływa w zasadzie na zdrowie całego organizmu psa. Pod tym względem nie może równać się z nim żaden olej pochodzenia roślinnego. Ten olej rybny wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, serca oraz mózgu. Skutecznie łagodzi alergie i zapalenia skórne. Pozytywnie wpływa na narząd wzroku.
Olej łososiowy dla psa zawiera cenne kwasy tłuszczowe EPA i DHA. Są one łatwo przyswajalne przez organizm zwierzęcia. Dodatkowo oleje rybne są bogate w witaminę D, która wspomaga układ immunologiczny. Dlatego powinny wchodzić w skład psiej diety BARF.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, w tym kwasy omega-3, to bardzo ważny składnik diety psa. Są niezwykle ważne u czworonogów w każdym wieku. Olej łososiowy to w przypadku psów jedno z najlepiej przyswajalnych źródeł kwasów omega-3.
Jak należy stosować olej łososiowy dla psa?
Na samym początku należy zapoznać się z zaleceniami samego producenta. Dawkowanie może się nieco różnić w zależności od tego, czy olej ma formę płynu, a może kapsułek.
W praktyce olej łososiowy dla psa zazwyczaj miesza się z karmą suchą lub mokrą (karma musi mieć wtedy temperaturę pokojową). Niektóre psiaki przepadają zresztą za smakiem tego oleju. Wtedy można im podawać go w misce lub przy pomocy strzykawki. Dawkę skonsultować warto z lekarzem weterynarii, który jest w tej materii specjalistą.
Olej z łososia jest produktem naturalnym, a więc zwierzę może otrzymywać go przez cały czas. Nie trzeba w tym przypadku robić żadnych przerw. Jednocześnie nie należy przekraczać zalecanej przez weterynarza czy producenta dawki oleju.
Czy możliwe jest jego przedawkowanie? Okazuje się, że tak. Tymczasem zbyt duża dawka tłuszczu w codziennej diecie psa wcale nie jest dla niego korzystna. Zwierzę musi na co dzień spożywać posiłki odpowiednio zbilansowane, które zawierają wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze.
Poza tym zdarzają się sytuacje, gdy pies jest na oleje rybne uczulony. Konieczna jest wtedy konsultacja weterynaryjna. Podobnie jest wtedy, gdy czworonóg cierpi na przewlekłe choroby. Jeśli po podaniu oleju z łososia pojawiają się nudności czy biegunka, należy zrezygnować z jego stosowania i udać się do specjalisty.
Kiedy podawać psu olej łososiowy?
Olej z łososia jest nieodłączny elementem diety BARF i diety gotowanej. Często stosowany jest jako dodatek do karmy suchej, nawet gdy już wchodzi w jej skład. W granulkach jego udział jest niestety zazwyczaj symboliczny. Poza tym cenne kwasy omega-3 mogą w czasie produkcji, pakowania i przechowywania suchej karmy ulegać utlenianiu. W końcowym produkcie jest ich niewiele. Dlatego tak duże znaczenie ma olej łososiowy dla psa dodawany codziennie do jego pokarmu.
Czy inne oleje nie są odpowiednie dla psów? Oleje roślinne np. oliwa z oliwek czy olej lniany zawierają kwasy tłuszczowe, ale już w znacznie mniej przyswajalnej dla zwierząt formie. W ich skład wchodzą kwas omega-3, ale głównie pod postacią kwasu linolowego. Może on zostać przekształcony w odpowiednie dla psów EPA, ale do tego potrzebne są liczne przemiany metaboliczne. Dodatkowo te oleje często zawierają także kwasy omega-6, które mają działanie prozapalne.
Dodatkowo oleje z innych ryb np. z dorsza zawierają często bardzo wysokie dawki witaminy D. Należy zachować ostrożność, bo jej nadmiar u psów wcale nie jest korzystny. Powodować może dość poważne zaburzenia.
Jaki olej łososiowy dla psa warto wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych olejów z łososia dla psa, ale nie każdy z nich jest tak samo dobry. Na co więc trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów?
Za najlepsze uważane są oleje łososiowe z ryb pochodzących z dzikich hodowli np. z Alaski. Mają dobry stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Warto stawiać na produkty, których producenci przedstawiają dokładną analizę danego oleju.
Opakowanie zdecydowanie nie jest w tym przypadku najważniejsze. Wygląd buteleczki jest sprawą drugorzędną, ale liczy się wygoda jej użytkowania. Wiele osób preferuje np. opakowania z pompką. Dobrze jest wybierać te, które nie przepuszczają światła słonecznego. Zresztą olej łososiowy dla psa należy przechowywać w miejscach zaciemnionych. Nie mogą mieć do niego dostępu zwierzęta i małe dzieci.
Na opakowaniu oleju łososiowego powinna się dodatkowo znaleźć data jego ważności. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Tymczasem każdy produkt spożywczy ma swoją określoną przydatność do spożycia. Dotyczy to również olejów rybnych, które po jakimś czasie mogą ulegać jełczeniu.