Okazuje się, że coraz częściej różnego rodzaju problemy gastrologiczne dotykają także czworonogi. Jak karmić psa z problemami żołądkowymi? Co powinno wchodzić w skład jego diety? Czy jest jakiś sposób na złagodzenie objawów niestrawności u swojego pupila?
Z czego wynikają problemy żołądkowe u psów?
Okazuje się, że główną przyczyną problemów trawiennych u czworonogów są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Nieodpowiednia karma i podawanie psiakowi niewłaściwych przekąsek powodują, że pojawiają się u niego różnego rodzaju zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
U psów niestrawność wywołują zazwyczaj pasożyty, alergie pokarmowe, depresja, nerwica, aktywne infekcje i nietolerancje pokarmowe. Czasem to problemy behawioralne objawiają się w postaci problemów gastrologicznych. Dokładną przyczynę niestrawności może ustalić jedynie weterynarz.
Kiedy należy niezwłocznie udać się do specjalisty ze swoim zwierzakiem? Zaniepokoić powinny takie objawy jak wymioty, biegunka, apatia, osłabienie, zaparcia, wzdęcia, niechęć do jedzenia czy nieprzyjemny zapach z pyska.
W jaki sposób funkcjonuje psi układ pokarmowy?
Na pierwszy rzut oka psi układ pokarmowy wygląda podobnie do układu ludzkiego. Jednak jest w praktyce o wiele od niego krótszy. Wątroba czy trzustka są dobrze wykształcone - to cecha typowa dla mięsożerców. Proces trawienia jest szybki. Dlatego karma dla psa musi być lekkostrawna i wysokoprzyswajalna. Przy okazji można poprawić perystaltykę jelit, dodając do niej niewielkie ilości błonnika pokarmowego. W diecie psa uwzględnić warto także owoce i warzywa. Większość czworonogów ma swoje osobiste preferencje w tym zakresie.
W jaki sposób należy karmić swojego psa?
Dobre karmy dla psów są dość zróżnicowane. Powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Zazwyczaj właściciele zwierzaków sięgają po gotowe karmy - mokre i suche. Warto sprawdzić jednak, czy nie zawierają one szkodliwych dla psów konserwantów i ulepszaczy. Dietę trzeba też dopasować do wieku, masy ciała czy rasy psiaka.
Sporą popularnością od jakiegoś czasu cieszy się tzw. dieta BARF, która oparta jest na samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Bazuje ona głównie na surowym mięsie i kościach, bo są one najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Stanowić powinny około 70% każdego posiłku psa. Ten rodzaj karmienie sprawdza się w tym przypadku doskonale, ale wymaga nieco wysiłku i posiadania odpowiedniej wiedzy.
Jak karmić psa z problemami żołądkowymi?
Jeśli pies ma problemy trawienne, lekarz weterynarii zazwyczaj zaleca zmianę diety. W ten sposób można wyeliminować różne dolegliwości jelitowe. Jak należy karmić psa z problemami żołądkowymi? Warto stawiać na lekkostrawną karmę przeznaczoną specjalnie dla czworonogów z rozstrojem jelit czy żołądka. Musi być ona oparta na składnikach wysokiej jakości, probiotykach i suplementach. Duże znaczenie ma m.in. odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych w karmie. Wpływają one w znaczący sposób na stan jelita grubego i całego żołądka. Na szczęście na rynku znaleźć można całkiem sporo karm przeznaczonych dla psiaków o wrażliwym przewodzie pokarmowym.
Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest tzw. dieta eliminacyjna. Pozwala ona na ustalenie, jak karmić psa z problemami żołądkowymi. Polega na usunięciu z diety składnika, który potencjalnie może odpowiadać za niestrawność u zwierzaka. Czasami trzeba zmienić karmę na zupełnie inną lub wypróbować inny sposób żywienia swojego czworonoga.
Jak karmić psa w zależności od jego wieku?
Dieta jest niezwykle ważna w przypadku szczeniąt, które intensywnie rosną i się rozwijają. Od tego zależy ich kondycja w wieku dorosłym i ogólne stan zdrowia w wieku podeszłym. Początkowo szczeniaki żywią się mlekiem matki - jak każde ssaki. Około 4-5 tygodnia życia psiaka trzeba zacząć dokarmiać kilka razy dziennie. W okolicach 6 tygodnia życia zwierzęta zaczynają żywić się głównie stałym pokarmem. W kolejnych tygodniach trzeba zwiększać porcje żywieniowe, jednocześnie zmniejszając częstotliwość podawania posiłków.
W przypadku psów dorosłych dieta zależy od wielu czynników - rasy psa, jego temperamentu itd. Zazwyczaj czworonogowi wystarczają dwa posiłki dziennie. Wyjątkiem są psy po sterylizacji. Ich zapotrzebowanie energetyczne spada bowiem o około 20%. To wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia u nich otyłości. Wskazana jest wtedy karma mniej kaloryczna, ale zawierająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Zapotrzebowanie na energię spada także u psich seniorów. Zwierzęta w podeszłym wieku są mniej aktywne i więcej śpią. Czasem mają problemy z zębami. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich żywienie. Zła dieta może powodować u czworonogów otyłość i inne schorzenia. Starsze psy karmi się 3-4 razy dziennie - o stałych porach. Unikać przy tym trzeba ciężkostrawnych produktów np. kości. Warto sięgać po specjalistyczną karmę przeznaczoną dla starszych psów.