Czy psy mogą jeść ziemniaki? Wyjaśniamy

Masz psa, który interesuje się Twoim obiadem, a co ciekawe, nie tylko mięsem, ale i ziemniakami? Zastanawiasz się, czy warzywa te można włączyć do jego diety bez szkody dla organizmu? To pytanie, które często nurtuje psich opiekunów. W poniższym artykule przyjrzymy się więc temu, czy psy mogą i powinny jeść ziemniaki.

Czy psy mogą jeść ziemniaki?

Zastanawiasz się, czy psy mogą jeść ziemniaki? Warto mieć świadomość tego, że są to zwierzęta mięsożerne, więc podstawą ich diety powinno być właśnie mięso. Na przestrzeni wieków przyzwyczaiły się one jednak do roślinnych dodatków. Obecnie psy określa się jako mięsożerców względnych, co oznacza, że nie muszą żywić się wyłącznie tkankami zwierzęcymi. Bez wątpienia ziemniaki mogą zaspokoić głód Twojego psa i dać mu uczucie sytości. Jest to cenne w przypadku zwierzaków, które cały czas domagają się jedzenia. Nie oznacza to oczywiście, że posiłki pupila powinny bazować właśnie na ziemniakach. Warzywa te mogą jedynie stanowić urozmaicenie diety. Pamiętaj, że nie są one w stanie zastąpić mięsa.

Ziemniaki w diecie psa – to musisz wiedzieć

Warto wiedzieć, że nie dla każdego psa ziemniaki są wskazane jako dodatek do posiłku. Zawierają one dużo węglowodanów, więc mogą być niebezpieczne dla zwierząt chorujących na cukrzycę. Poza tym nawet w przypadku zdrowego pupila lepiej nie przesadzać z ich ilością. Musisz także mieć świadomość tego, że niektóre psy są uczulone na ziemniaki. W takiej sytuacji całkowicie wyeliminuj je z jadłospisu. Pamiętaj też, że nie powinno się dawać zwierzakowi resztek ze stołu i dotyczy to także ziemniaków. Dlaczego? Otóż podczas przygotowywania obiadu dodaje się do ziemniaków dużo soli, a niekiedy też różnych przypraw, które są szkodliwe dla psa. Poza tym niewskazany jest również sos, którym z reguły polewa się ziemniaki.

Ziemniaki surowe czy gotowane – jakie można podać psu?

Zastanawiasz się, jaka postać ziemniaków jest najbezpieczniejsza dla psa? Bez wątpienia musisz wystrzegać się wersji surowej, gdyż może skończyć się to nie tylko niestrawnością, ale również poważnymi problemami zdrowotnymi. Przede wszystkim surowe ziemniaki zawierają solaninę, która jest toksyczna dla psów. Ma ona niekorzystny wpływ m.in. na nerki. Wbrew pozorom to samo dotyczy obierków i kiełkujących części. Spożycie solaniny może skończyć się nawet śmiercią czworonoga, więc wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Pies może spożywać ziemniaki wyłącznie w formie gotowanej. Pieczenie i smażenie to nie jest odpowiednia obróbka cieplna posiłku dla zwierzaka. Najlepiej jednak sięgnąć po dedykowane dla psów karmy. Niektóre z nich jako dodatek do mięsa zawierają właśnie ziemniaki, więc jeśli Twój pupil je lubi, na pewno będzie zachwycony.

Jak widać, ziemniaki mogą stanowić dodatek do diety psa, ale na pewno nie powinny być podstawą jego jadłospisu. Poza tym bezpieczne są wyłącznie ziemniaki gotowane bez przypraw lub znajdujące się w specjalnej karmie dla psów. Jeśli Twój pupil spożyje surowe ziemniaki, może mieć to bardzo poważne konsekwencje, więc lepiej dmuchać na zimne.

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl