Czy pies może jeść ryż? Zboża w diecie psiaków

Pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje nie tylko mięsa, ale i produktów pochodzenia roślinnego. W jego codziennym menu powinno się więc znaleźć miejsce także na owoce, warzywa czy zboża. Są one źródłem cennych witamin, minerałów i węglowodanów. Czy zatem pies może jeść ryż? Okazuje się, że tak, ale w trzeba w tym przypadku pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Czy pies może jeść ryż?

Ryż jest przede wszystkim źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. W podawanej codziennie karmie jest na pewno swego rodzaju urozmaiceniem. Węglowodany w przypadku psów są oczywiście dodatkowym źródłem energii. Mają tę zaletę, że nie obciążają zbyt mocno przewodu pokarmowego zwierząt.

Ryż zawiera również sporo cennych witamin i minerałów. Za sprawą wysokiej zawartości błonnika poprawia trawienie. W jego składzie nie ma glutenu, a więc jest odpowiedni także dla psich alergików. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie podawać ryżu psiakom, które chorują na cukrzycę. Powoduje on bowiem wzrost poziomu cukru we krwi.

Czy szczeniak może jeść ryż?

Odpowiadając na pytanie, czy pies może jeść ryż, nie można pomijać szczeniaków. Jak to wygląda w ich przypadku?

Karmy przeznaczone dla młodych psów muszą zawierać większą ilość tłuszczów i białka, które są potrzebne do rozwoju mięśni. Są one nieco bardziej kaloryczne. Układ pokarmowy szczeniaków jest jeszcze bardzo delikatny. Można im podawać karmy z białym ryżem w składzie, gdyż jest on lekkostrawny. 

Karmy zbożowe czy bezzbożowe - co wybrać?

Od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o karmach bezzbożowych. Są one polecane dla psów, które mają alergie pokarmowe czy borykają się z różnymi problemami trawiennymi. Zdaniem niektórych osób psy potrzebują do prawidłowego rozwoju jedynie mięsa, ewentualnie niewielkich ilości owoców i warzyw. W praktyce jednak zdrowym zwierzętom podawać można również ryż. Dostarcza on do organizmu wiele cennych substancji, ale nie można przesadzać z jego ilością. 

Jaki ryż jest najlepszym wyborem dla psa?

Na pewno nie należy sięgać po pierwszą lepszą karmę z ryżem w składzie. Trzeba zwrócić uwagę na jej jakość. Unikać należy m.in. produktów zawierających ryż paszowy. To w zasadzie odpadki z linii produkcyjnej, które niewiele wspólnego mają z prawdziwym ryżem. 

Karmy dla psów zawierają ryż brązowy lub biały. Ten pierwszy jest zdrowszy, co wynika z mniejszego stopnia jego przetworzenia. Zawiera sporo błonnika, a także wiele cennych witamin i minerałów. Z drugiej strony to ryż biały jest bardziej lekkostrawny. To on lepiej sprawdza się w przypadku zwierząt, które mają tzw. delikatny żołądek. 

Okazuje się więc, że ryż może jeść ryż, ale z umiarem. Warto go serwować swojemu pupilowi, ale maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście nie dotyczy to zwierząt, które cierpią na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. One potrzebują specjalnie opracowanej diety. 

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl