Czy pies może jeść pomidory?

Pomidory są bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, dlatego bardzo często lądują na naszych talerzach. Czy pies może jeść pomidory? Czy tak samo jak dla ludzi, dla zwierząt również są to warzywa wspierające zdrowie i dobre samopoczucie? 

Czy psia dieta może zawierać pomidory?

Chociaż pomidory nie są trujące dla psa, nie można nimi karmić swojego pupila bez żadnych ograniczeń. Dojrzałe, czerwone pomidory podawane w niewielkich ilościach nie stanowią dla zwierzęcia zagrożenia. Niestety w przypadku zielonych, niedojrzałych pomidorów jest zupełnie inaczej. Ponieważ zawierają one tomatynę, która jest związkiem chemicznym o toksycznych właściwościach dla zwierzęcia, należy wykluczyć je z psiego jadłospisu. Niebezpieczne dla czworonoga mogą być również zielone części warzywa tj. łodygi i gałązki. Taka wiedza jest niezwykle przydatna także w sytuacji, kiedy hodujemy pomidory w ogrodzie. W tym wypadku warto je odpowiednio zabezpieczyć, aby pies ich nie zjadł. 

Oczywiście, gdy pies zje niedojrzałego pomidora nie należy wpadać w panikę, gdyż prawda jest taka, że zwierzę musiałoby zjeść naprawdę dużą ilość warzyw, aby zagroziły jego życiu. Gdy zauważysz, że Twój pies zjadł pomidora, obserwuj, czy nie będą występować w jego zachowaniu żadne niepokojące objawy. Dla pewności możesz skonsultować się również z lekarzem weterynarii. Niemniej jednak nie należy martwić się na zapas, tylko zachować większą czujność.

Objawy zatrucia zielonym pomidorem

Chociaż pies może bez przeszkód jeść pomidory, to muszą być one dojrzałe. W przeciwnym razie może dojść do zatrucia, które może dawać takie objawy jak:

- biegunka,

- wymioty,

- drgawki,

- nadmierne wydzielanie śliny,

- senność,

- spowolnienie rytmu serca.

Gdy pies zatruje się zielonymi pomidorami, można obserwować u niego zazwyczaj zaburzeniach żołądkowo-jelitowe i ogólne osłabienie organizmu. W bardzo rzadkich przypadkach zatrudnie jest tak silne, aby było zagrożeniem dla życia zwierzęcia. Mimo wszystko warto w takich sytuacjach zachować czujność. 

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

Aby zminimalizować przypadkowe spożycie zielonych pomidorów przez psa, warto zastosować kilka środków ostrożności. 

- Ograniczenie dostępu do warzyw - zadbaj o to, aby pies nie miał bezpośredniego dostępu do pomidorów, ani innych roślin zawierających solaninę (to silnie toksyczny związek, którego spożycie może zagrażać zdrowiu, ale niekiedy i życiu pupila np. w przypadku seniorów i alergików.

- Edukacja właścicieli - właściciele psów powinny mieć wiedzę w zakresie psiej diety oraz produktów spożywczych, które mogą być dla psa niebezpieczne i powodować zatrucie.

- Monitorowanie objawów - gdy masz podejrzenie, że Twój pies zjadła zielone pomidory, monitoruj jego zachowanie i zdrowie. Jeśli zwierze wykazuje objawy zatrucia niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl