Kocia dieta nie musi ograniczać się jedynie do mokrej i suchej karmy. Istnieje wiele zdrowych i smacznych alternatyw, które mogą urozmaicić jadłospis Twojego pupila. Poznaj propozycje, które nie tylko zadowolą kocie podniebienie, lecz również dostarczą do jego organizmu wartościowych składników odżywczych. Z poniższego artykułu dowiesz się, co może jeść kot oprócz karmy, a czego lepiej unikać. W ten sposób dieta Twojego mruczka będzie bezpieczna i pełnowartościowa.
Jakie produkty powinny znaleźć się w kocim menu? Kilka słów o diecie Twojego pupila
Dieta kota powinna odzwierciedlać jego naturę. Dlatego też, aby ustalić menu dla swojego pupila, należy dowiedzieć się, jak kształtuje się żywienie tych zwierząt w naturalnym środowisku.
Otóż kot to bezwzględny mięsożerca. Poluje on na drobne ssaki i ptaki, zjadając swoje ofiary w całości – od mięsa, poprzez narządy wewnętrzne, aż po pióra i futro. Jadłospis Twojego mruczka powinien zatem opierać się głównie na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Należy przy tym zadbać o odpowiednie zbilansowanie zarówno pod względem składu, jak i proporcji. Istotne jest również, aby zachować stałość żywienia. W diecie kota powinny znaleźć się także owoce i warzywa, które ten w naturze przyswaja z żołądków swoich ofiar. Stanowią one cenne źródło błonnika pokarmowego, jednak należy pamiętać, że ich rola w powinna być ograniczona.
Co może jeść kot oprócz karmy? Lista zdrowych i smacznych przekąsek
Dieta Twojego mruczka może być urozmaicona o różne zdrowe i smaczne przekąski, które stanowią doskonałe uzupełnienie jadłospisu. Czy wiesz jednak, co może jeść kot oprócz karmy? Jeśli nie, to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą:
- mięso – czyli podstawa kociej diety. Można podawać je zarówno w formie ugotowanej, jak i surowej. W drugim przypadku należy jednak mieć pewność, że pochodzi ono ze sprawdzonych źródeł. Dozwolony jest praktycznie każdy rodzaj mięsa (drób, wołowina, jagnięcina, królik, ryby, wieprzowina). Najlepsze mięso dla mruczka to te poprzerastane ze ścięgnami i żyłami. Jest ono wartościowe i twarde, co sprzyja pielęgnacji uzębienia;
- podroby – np. serca i żołądki. Wartościowa jest też wątróbka, lecz nie należy serwować jej w nadmiarze. Jest ona bowiem bogata w witaminę A w formie retinolu i inne witaminy, co może prowadzić do hiperwitaminozy;
- warzywa – dozwolona jest m.in. marchewka, buraki, bob, fasolka szparagowa, rzeżucha, szparagi, oliwki;
- owoce – dynia, jabłko, banan, brzoskwinia (bez skórki i pestki), arbuz, melon, jagody;
- ser – najlepszy jest ser twarogowy, gouda, cheddar i szwajcarski. Należy bowiem pamiętać, że koty słabo trawią laktozę, których duże ilości znajdziemy w miękkich i niedojrzewających serach. Pamiętaj też, aby zachować umiar, ze względu na dużą zawartość soli i tłuszczu;
- żółtka jaj – należy oddzielić je od białka. To doskonałe źródło dobrze przyswajalnych witamin i tłuszczy.
Czego mruczek nie powinien jeść? Lista zakazanych smakołyków
Starając się zapewnić swojemu kotu zdrową i zrównoważoną dietę, należy unikać produktów, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu. Oto zatem lista rzeczy, których Twój mruczek zdecydowanie nie powinien jeść:
- mleko,
- czekolada,
- kukurydza, pomidory, kalafior, czosnek, cebula, szczypiorek,
- winogrona i rodzynki,
- kości,
- resztki z obiadu, kawałki wędlin,
- żywność wysokoprzetworzona,
- ksylitol,
- surowe ryby (wyjątek to łosoś),
- orzechy makadamia.
Produkty wymienione w powyższym wpisie będą znakomitym uzupełnieniem jadłospisu Twojego pupila. Lista ta z pewnością zainteresuje też osoby, które rozważają samodzielne przygotowywanie posiłków dla kota. Niemniej pamiętaj, że komponowanie jadłospisu dla mruczka jest skomplikowane i wymaga precyzyjnego zbilansowania składników. Dlatego też, w przypadku braku wiedzy na ten temat podstawą diety powinna być pełnoporcjowa karma sucha i mokra. Dostarczy ona pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W naszym sklepie udostępniamy dla Ciebie wyłącznie wyselekcjonowane karmy z dobrym składem. Zapoznaj się z ofertą i sam się o tym przekonaj!