Wielu właścicieli czworonogów sięga regularnie po calcium dla psa. Takie suplementy diety często są podawane młodym czworonogom, ale znaleźć się też mogą w diecie zwierząt dorosłych. Czy na pewno taka suplementacja ma sens? Kiedy rzeczywiście warto sięgnąć po calcium dla psa?
Calcium dla psa - jakie ma zadanie?
Jak sama nazwa wskazuje, calcium dla psa ma za zadanie uzupełnić braki wapnia w diecie zwierzaka. Tego typu preparaty zazwyczaj bazują na węglanie wapnia i fosforanie wapnia lub mączce kostnej, skorupkach jaj i algach morskich. Zawierać mogą dodatkowo np. witaminę D3 odpowiadającą za wchłanianie wapnia w organizmie. Często mają formę proszku, ale do wyboru są też suplementy w postaci tabletek i kapsułek.
Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwijania się organizmu psa. Odpowiada np. za mineralizację kości, dobry stan uzębienia, przewodnictwo nerwowe czy gospodarkę hormonalną. Wielu ekspertów jest zdania, że suplementacji wapniem potrzebują wszystkie szczenięta. Dodatkowo calcium dla psa serwowane jest zwierzętom karmionym BARF-em, dietą domową i gotową karmą. Warto to jednak wcześniej skonsultować z weterynarzem. Okazuje się, że nadmiar wapnia może być również bardzo szkodliwy.
Jak duże zapotrzebowanie na wapń ma pies?
W przypadku psów zapotrzebowanie na wapń jest ściśle określone. Niedobory tego pierwiastka prowadzą do nadczynności tarczycy, problemów z zębami czy demineralizacji kości. Jednak na szczęście niedobory wapnia u psów są dość rzadkie. Nie dotyczą zwierząt karmionych zbilansowaną karmą suchą lub mokrą. Zresztą nadmiar wapnia w diecie także może być szkodliwy. Skutkować może pojawieniem się kamieni nerkowych czy problemów z sercem. Z tego powodu samodzielna suplementacja jest raczej kiepskim pomysłem. Zawsze należy najpierw skonsultować się ze specjalistą np. lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.
Jaka jest zalecana dawka wapnia w diecie psa?
Sporo zależy oczywiście od wieku psiaka. Im pies jest większy, tym większe jest jego zapotrzebowanie na wapń. W przypadku szczeniąt weterynarze zalecają, aby dawka wynosiła od 2,5 do 4 g na 1000 kcal. U psów dorosłych jest to 2-6 g na 1000 kcal. Jednocześnie trzeba pamiętać, że z przewodu pokarmowego czworonoga wchłania się tylko 30% wapnia. To naprawdę niewiele.
Jest też wiele czynników, które negatywnie wpływają na proces przyswajania wapnia. Są to:
- nieodpowiednia ilość witaminy D,
- nieodpowiedni stosunek wapnia do fosforu,
- niewłaściwe pH treści przewodu pokarmowego,
- nieprawidłowa aktywność układu hormonalnego,
- nieodpowiednia forma występowania jonów wapnia.
Kiedy nie należy sięgać po calcium dla psa?
Dobrej jakości karmy zapewniają psom odpowiednią ilość wapnia, która jest dostosowana do ich potrzeb żywieniowych. Jeśli zwierzę jest karmione odpowiednią karmą, nie grożą mu żadne niedobory. Jednocześnie calcium wcale nie jest tak trudno przedawkować. Dostępne na rynku suplementy w formie proszków i tabletek zawierają bardzo duże dawki wapnia. Ich regularne stosowanie prowadzić może do pojawienia się u czworonoga poważnych problemów zdrowotnych. Na nadmiar wapnia bardzo wrażliwe są np. szczeniaki dużych ras psów. Nadmierna suplementacja w ich przypadku prowadzić może nawet do wad rozwojowych.
Kiedy warto sięgnąć po calcium dla psa?
Calcium dla psa jest bardzo ważne w przypadku zwierząt, które cierpią na niektóre schorzenia objawiające się hipokalcemią - zbyt niskim poziomem wapnia we krwi. Często taka suplementacja jest wskazana w przypadku suk karmiących,którym zagraża tężyczka poporodowa. Oczywiście wcześniej konieczna jest konsultacja weterynaryjna.
Poza tym suplementy wapniowe są często stosowane do uzupełniania diety psów karmionych jedzeniem przygotowywanym w domu. Niestety gotowane posiłki często zawierają niewiele wapnia i innych składników mineralnych. Dodatkowo niekiedy suplementacji wymaga dieta BARF, zwłaszcza gdy psiak nie może jeść kości. To właśnie one są dla wielu zwierząt bardzo bogatym źródłem wapnia.
Calcium dla psa - jaki preparat wybrać?
Calcium dla psa występuje przede wszystkim w formie tabletek, kapsułek i proszku. Forma zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Nie zawsze ma sens kupowanie produktu zawierającego fosforan wapnia. Nie każdy pies potrzebuje dużej dawki fosforu. Wtedy lepiej zdecydować się na suplement oparty na węglanie wapnia lub skorupkach jaj. Wybór suplementów diety dla psów na rynku jest bardzo duży, nie powinno być więc z tym żadnego problemu.
Na pewno na samym początku trzeba sprawdzić, ile wapnia znajduje się w jednej tabletce czy miarce suplementu. Dawki muszą być bowiem dopasowane do potrzeb danego psa. Obowiązkowo należy w tym przypadku skonsultować się ze specjalistą - lekarzem weterynarii. Okazuje się, że niektóre schorzenia i przyjmowane na co dzień leki mogą być przeciwwskazaniem do suplementacji calcium dla psa.