Pies to przyjaciel człowieka, o którego dbamy i chcemy dla niego jak najlepiej. Niestety w dalszym ciągu niewiele mówi się o suplementacji wapniowej psa, a ma to ogromne znaczenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Kiedy podawać wapno psu? Jak dbać prawidłowo o zwierzę?
Wapno dla psa - kiedy podawać?
Wapń to minerał, który ma znaczący wpływ na zdrowie psa, gdyż pełni kluczową rolę w wielu procesach biologicznych. Wspomaga metabolizm, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, budowie kości, zębów, jest niezbędny dla układu nerwowego, hormonalnego i krwionośnego. Jak widać to składnik niezbędny, jednak zanim zdecydujemy się go podawać zwierzęciu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Kiedy podawać wapno psu? Suplementy wapniowe powinny być podawane psu w okresie intensywnego wzrostu. Szczenięta rosną bardzo szybko, dlatego ich organizm wymaga dużych ilości składników odżywczych, w tym wapnia, który wspiera rozwój kości. Duże zapotrzebowanie na wapń będą mieć także suczki będące w ciąży oraz w okresie laktacji, a także psy, które do tej pory miały ubogą dietę. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale niekiedy psy na diecie BARF również będą wymagały dodatkowej suplementacji, szczególnie jeżeli nie jedzą kości. Wapń powinien znaleźć się również w jadłospisie psów cierpiących z powodu różnego rodzaju chorób objawiających się hipokalcemią, czyli niskim poziomem wapnia we krwi. Pamiętaj, aby nie podawać suplementów wapniowych zwierzęciu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Objawy niedoboru wapnia u psa
Podawanie wapnia jest uzasadnione w przypadku jego niedoborów, które mogą dawać różnego rodzaju objawy takie jak:
- zaburzenia nerwowe i mięśniowe tj. skurcze mięśni, zaburzenia ruchowe itp.,
- problemy z kośćmi i zębami - kruchość kości, problemy z uzębieniem, zaburzenia rozwoju kości u szczeniąt,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zmiany zachowania zwierzęcia tj. niepokój, agresja, zmniejszona aktywność, apatii,
- brak apetytu,
- problemy podczas ciąży i porodu u suk.
Gdy zauważysz zmiany w zachowaniu psa, zgłoś się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Niedobór wapnia może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym chorobami, nieprawidłową dietą, czy problemami z wchłanianiem składników odżywczych. Tylko dokładna diagnoza pozwoli na skuteczne leczenie i dostosowanie odpowiedniej suplementacji.
Czy nadmiar wapnia może być szkodliwy dla psa?
Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia może być szkodliwy dla zwierzęcia. Przedawkowanie wapnia może prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, dlatego utrzymanie odpowiednich dawek jest kluczowe, jeżeli zależy Ci na dobrym samopoczuciu zwierzęcia.
Nadmiar wapnia może prowadzić między innymi do zwapnienia kości, powstawania kamieni nerkowych, biegunek, wymiotów, a także innych problemów żołądkowo-jelitowych. Skrajny nadmiar wapnia w organizmie psa może być przyczyną zatrucia, co objawia się utratą apetytu, wymiotami, ogólnym osłabieniem organizmu. Z kolei konsekwencją nadmiaru wapnia u szczeniąt jest niewłaściwy rozwój kości i stawów. To dlatego należy przestrzegać zaleceń w zakresie dawkowania suplementów wapniowych i zadbać o zrównoważoną dietę. W przypadku, gdy podejrzewasz, że Twój pies może cierpieć z powodu nadmiaru wapnia, skonsultuj się z weterynarzem.
Wapno dla psa - ile podawać?
Zapotrzebowanie na wapń u psa zależy między innymi od takich czynników jak:
- masa ciała,
- wiek,
- stan zdrowia,
- aktywność fizyczna.
U dorosłych, zdrowych psów zapotrzebowanie na wapń wynosi około 100 mg na kilogram masy ciała. W przypadku szczeniąt oraz suk w okresie laktacji te wartości mogą być znacznie wyższe. Wapno dla psa może mieć postać proszku, tabletek lub kapsułek. Formę suplementu możesz dopasować do potrzeb i upodobań zwierzęcia. Upewnij się, że dawka będzie odpowiednia dla Twojego pupila, skonsultuj wybór suplementu z weterynarzem. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Zbyt duża dawka wapnia może być równie szkodliwa, co jego niedobór. Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wagi psa.
Najlepsze źródła wapnia w psiej diecie
Doskonałym źródłem wapnia w psiej diecie są produkty mleczne poddane procesowi fermentacji typu jogurty, twaróg, a także jaja, które dostarczają wapnia i kwasów omega-3 niezbędnych dla utrzymania zdrowej skóry i sierści. Bardzo dobrym źródłem wapnia są także kości, w tym wypadku warto upewnić się, czy zwierzę może je spożywać. Psia dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona, dzięki temu jest szansa na to, że dostarczymy psu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Suplementacja wapniowa jest ważna, szczególnie w czasie rozwoju małych psów, ale nie tylko. Zastanawiając się nad suplementacją psa, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem, który zleci odpowiednie badania i doradzi najlepszą dietę oraz suplementy.