Wady i zalety diety BARF

Wady i zalety diety BARF

Wady i zalety diety BARF!

Dieta BARF, jest uznawana za jeden z najzdrowszych modeli żywienia psów (i kotów). Karmienie psa według zasad tej diety polega na podawaniu surowego mięsa, podrobów, kości, warzyw i owoców w odpowiednich proporcjach oraz suplementów. BARF dla niektórych właścicieli czworonogów wydaje się zbyt czasochłonny lub skomplikowany. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom diety BARF.

 

ZALETA: Brak konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.

Karmienie psa według zasad diety BARF opiera się na podawaniu psu świeżych produktów. Główne składniki diety, czyli mięso, kości i podroby podajemy surowe. Warzywa i owoce można poddać obróbce cieplnej (np. gotowanie) lub mechanicznej (np. zblendowanie). Dzięki temu, część roślinna diety będzie lepiej strawiona. Świeże produkty mają naturalnie bardzo atrakcyjny dla psa zapach i smak. Dlatego nie trzeba poprawiać sztucznie smakowitości takiego posiłku! On sam w sobie jest bardzo zachęcający dla psa!

Co ciekawe, podawanie warzyw i owoców nie jest konieczne. Psy przystosowane są do trawienia pokarmów zwierzęcych i w ich diecie nie musi znajdować się pokarm roślinny. Jednak przez tysiące lat psy żyjąc i ewoluując w pobliżu ludzi, przystosowały się do częściowego trawienia pokarmu roślinnego (w przeciwieństwie do kotów). Dużo psów uwielbia smak marchewki czy buraka, dlatego warto wpleść warzywa i owoce do diety psa. Niektóre psy lubią chrupać surowe warzywa, ale produkty roślinne podane w ten sposób, przejdą przez układ pokarmowy psa prawie niestrawione. Dlatego dokładając psu do miski warzywa i owoce, warto je zetrzeć (np. jabłko) lub ugotować (np. kalafior).

 

WADA: BARF jest skomplikowany.

BARF nie polega na wrzuceniu do miski mięsa, podrobów i kości w przypadkowy sposób. Wszystkie składniki diety, muszą być podawane w odpowiednich proporcjach. Na BARF składa się w 50 % mięso, w 20 % podroby, w 15 % kości oraz w 15 % warzywa i owoce. Oprócz tego, trzeba wiedzieć ile podać psu pokarmu. Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły, średnio aktywny pies, powinien przyjmować posiłek równoważny jego 2-3 % masy ciała. Oznacza to, że pies o wadze 20 kg, powinien przyjmować około 400 g pokarmu dziennie.

To podstawowa matematyka, ale dla wielu właścicieli psów jest bardzo zniechęcająca. Wyliczenie dawki i komponowanie posiłków rzeczywiście wymaga czasu i obliczeń.

ROZWIĄZANIE: Jeśli nie masz czasu lub chęci wykonywać obliczeń i samemu komponować dietę BARF, możesz podawać psu gotowe mieszanki skomponowane przez profesjonalistów, np. produkty z linii BARF Premium z oferty naszego sklepu.

 

ZALETA: Wysoka strawność.

BARF odznacza się bardzo wysoką strawnością. Zwróć uwagę, że w większości suchych karm, głównym składnikiem są pszenica, kasze, ryż, ziemniaki lub groch. I tak jak już wspominałam, psy są w pewnym stopniu przystosowane do trawienia pokarmu roślinnego, jednak udział warzyw i owoców nie powinien przekraczać 15 % diety. Podawanie większej ilości pokarmu roślinnego, będzie zmniejszać przyswajalność karmy. Prowadzi to, do częstszego oddawania kału, który jest duży, rozpulchniony i o intensywnym zapachu. Psy na diecie BARF załatwiają się zwykle 1 raz dziennie. Stolec jest mały, jego zapach nie jest intensywny i łatwo go zebrać do woreczka.

 

WADA: BARF jest czasochłonny.

Najwięcej czasu zajmuje układanie diety – na to jednak mamy już sposób!

Kiedy przygotujesz sobie listę zakupów i pojedziesz do sklepu, kolejną rzeczą jaka Cię czeka, jest porcjowanie posiłków. Co to znaczy? Musisz całe mięso podzielić na poszczególne porcje. Czas jaki spędzisz na porcjowaniu BARFa jest zależny od wielkości Twojego psa i ilości pokarmu jaką przyjmuje. Nie ulega jednak wątpliwości, że może to pochłonąć nawet kilka godzin!

ROZWIĄZANIE: Możesz skorzystać z oferty naszego sklepu i kupić gotowe porcje!

 

ZALETA: BARF to różnorodność!

Czy chciałbyś jeść przez całe życie chrupki o tym samym smaku? Nawet jeśli byłby najwyższej jakości, dobrze zbilansowane i zapewniałyby Ci wszystkie składniki pokarmowe? Nie!

Coraz głośniej mówi się o tym, że jedną z podstaw zapewnienia psu dobrostanu jest podawanie mu zróżnicowanego pokarmu! Podając psu posiłki skomponowane według zasad diety BARF, pies poznaje różne rodzaje mięs, różne smaki i różne tekstury! Dodatkowym urozmaiceniem jest podawanie warzyw i owoców! Jesz w lato truskawki? Odłóż psu kilka do miski! Na pewno będzie zadowolony. Wcinasz banana? Odkrój kawałek i daj psu!

 

WADA: „Boję się podawać psu kości”

Kości w diecie BARF powinny stanowić około 15% posiłku. Kości należy podawać zawsze surowe i otoczone chrząstkami, ścięgnami i mięsem. Kości nie mogą być zbyt twarde, duże i mieć wystających ostrych części. Co ważne, nie każdy pies potrafi jeść kości!  Niektóre psy obgryzają tkanki otaczające kość i dopiero później przystępują do jedzenia samej kości. Są też psy, które jedzą zbyt łapczywie i połykają kości, zanim dokładnie je rozmiażdżą zębami. W obu tych przypadkach, podawanie kości może skończyć się tragicznie!

ROZWIĄZANIE: Możesz kupić mocną maszynkę do mięsa i kości i po prostu je mielić. Możesz też suplementować kości, np. podając mączkę kostną lub cytrynian wapnia. Kolejne rozwiązanie to podawanie naszych gotowych, zmielonych mieszanek BARF Premium.

 

ZALETA: BARF jest smakowity!

Mimo, że większość psów to łakomczuchy, zdarzają się też psy bardzo wybredne. Jeśli masz psa, który ciągle odmawia przyjmowania suchej czy mokrej karmy, spróbuj podać mu BARFa! Tak jak już wspomniałam, BARF to naturalnie atrakcyjne jedzenie dla psa!

Jeśli mimo wszystko, pies grymasi, spróbuj sparzyć mięso przed podaniem - na wiele psów to działa! Eksperymentuj też z rodzajami mięsa i teksturą! Jeśli pies niechętnie gryzie kawałki mięsa, spróbuj następnym razem podać psu zmielony lub wręcz zblendowany posiłek. W przypadku BARFa tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądał posiłek Twojego psa! Na pewno dopasujesz dietę tak, że Twój pies w końcu będzie chętnie jadł!

 

WADA: BARF zajmuje dużo miejsca.

Czy aby na pewno? Obliczyliśmy, że dla psa średniej wielkości, dzienna dawka to 400g. Oznacza to, że taki pies przyjmie niecałe  3kg jedzenia w tygodniu. Nie masz wielkiej zamrażarki BARFera? Spokojnie.

ROZWIĄZANIE: Wystarczy, że przeznaczysz jedną szufladę w swojej zwykłej, standardowej zamrażarce. Jeśli odpowiednio przygotujesz porcje, to do standardowej szuflady zmieścisz nawet 7 kg mięsa! Jak to zrobić? Możesz pakować posiłki do woreczków strunowych i przed zamknięciem wypuścić z nich powietrze i dokładnie spłaszczyć. Możesz też kupić gotowe mieszanki z naszego sklepu, które mają kształt płaskiej cegiełki, dzięki czemu idealnie zapełniają miejsce w zamrażarce!

Jeśli karmisz psa suchą karmą, pewnie trzymasz w domu wielki ok. 10 kg wór jedzenia. Chyba lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednej szuflady w zamrażarce, prawda?

 

WADA: BARF jest drogi.

To prawda, BARF może być drogi. Możesz kupować dla swojego psa jagnięcinę prosto z ekologicznej farmy. Możesz karmić psa kangurem lub strusiem. Tak! Wtedy BARF będzie drogi.

ROZWIĄZANIE: Jeśli Twój pies nie ma alergii, możesz podawać psu drób, a wołowinę, jagnięcinę lub strusia podawać od czasu do czasu jako urozmaicenie diety. Kolejne rozwiązanie to kupowanie mięsa II kategorii, np. takie jak znajduje się w mieszankach BARF Premium w naszym sklepie. Wtedy nawet gęsina czy mięso z kaczki nie wychodzi drogo!

Jak widać można znaleźć proste rozwiązanie na każdy problem! Twój pies nie jest jeszcze na BARFie? Może czas spróbować!

 

Sprawdź Naszą Ofertę!!!

kup

 

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl