Mokra i sucha karma dla szczeniaka – od kiedy je stosować?

Niebawem w Twoim domu pojawi się szczeniak? A może przygarnąłeś psią rodzinę lub planujesz założenie hodowli? Niezwykle ważną kwestią jest prawidłowe żywienie tych zwierząt. Od kiedy szczenię może przyjmować suchą karmę? Jak właściwie karmić młodego czworonoga? Wyjaśniamy.

Co warto wiedzieć o żywieniu szczeniaka?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że szczeniaki mają nieco inne wymagania żywieniowe niż dorosłe psy. Ich karmienie przysparza opiekunom nieco więcej trudności. Ważne jest to, aby dostawały pożywienie dostosowane do ich wieku. To właśnie od tego, co szczenię je w swoich pierwszych miesiącach, zależy prawidłowy rozwój jego organizmu. Pełnoporcjowe karmy dla szczeniąt dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach.

Pamiętaj także, że szczególnie poważne w skutkach mogą być nieprawidłowości w zawartości i proporcji wapnia oraz fosforu. Prowadzi to m.in. do ciężkich chorób układu kostnego. Nie zapomnij również, że każda rasa w zupełnie innym wieku osiąga docelowy rozmiar. Zanim to nastąpi najlepiej, aby psy dostawały karmę przeznaczoną dla juniorów.

Żywienie szczeniaka przez pierwsze tygodnie

Z pewnością wiesz, że pierwszym pokarmem każdego szczeniaka jest mleko jego matki, bogate w tłuszcze i białko. Oprócz tego zawiera ono również dużo innych, bardzo ważnych dla rozwoju składników, np. przeciwciała, hormony, enzymy. Przez pierwszy miesiąc mleko powinno całkowicie wystarczać maluchowi. Zadbaj jednak o to, aby jego mama otrzymywała wysokomięsną karmę pozbawioną zbóż i innych zbędnych dodatków. Dzięki temu pokarm, który otrzyma szczeniak, również będzie pełnowartościowy.

Sucha karma dla szczeniaka – od kiedy?

Sucha karma dla wielu opiekunów jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. W związku z tym chcą oni przyzwyczajać do niej psa już od pierwszych jego tygodni. Od kiedy sucha karma dla szczeniaka będzie odpowiednia? Stały pokarm można próbować wprowadzać, gdy szczeniak skończy miesiąc. Nie zapomnij jednak, że musi odbywać się to stopniowo. Mleko nadal powinno być głównym daniem szczeniaka, a karma tylko dodatkiem. Początkowo najlepiej podawać małe ilości mokrej karmy. Wilgotna konsystencja powinna zachęcać malucha do jedzenia i nie będzie sprawiać mu trudności. Jeśli zależy Ci na tym, aby już teraz uczyć psa spożywania suchej karmy, namaczaj ją i rozgniataj. Nie chcesz przecież, by szczeniak zraził się do tego pokarmu.

Żywienie w trakcie odsadzenia

Czas między 6. a 8. tygodniem życia psiaka nazywamy odsadzeniem. Możesz już zwiększać dawki pokarmu stałego. To także dobra okazja, by coraz mniej nawilżać suchą karmę. Jeśli zastanawiasz się, od kiedy sucha karma dla szczeniaka może być w pełni wprowadzona, jest to świetny moment. Kiedy szczeniak nauczy się gryźć, warto całkowicie zrezygnować z rozmaczania karmy. Oczywiście nie zapomnij o konieczności zapewnienia maluchowi wody. Jak często karmić szczeniaka? Najlepiej, aby otrzymywał małe porcje nawet 6 razy dziennie.

Czym karmić po 8. tygodniu życia?

8-tygodniowy pies wkrótce będzie gotowy, aby trafić do nowego domu, gdzie nie będzie już pił mleka mamy. Warto podawać mu zarówno mokrą, jak i suchą karmę przeznaczoną dla szczeniąt. Sucha karma dla szczeniaków jest w postaci niewielkich granulek i maluch na pewno sobie z nią poradzi. Dobrze byłoby, aby w nowym miejscu przez pierwsze dni otrzymywał ten sam pokarm. Nowa karma musi być wprowadzana stopniowo i mieszana z dotychczasową. W przeciwnym razie może dojść do rewolucji żołądkowej, która dla młodego organizmu jest bardzo niebezpieczna. Psa, który ukończył dwa miesiące, warto karmić ok. 4-5 razy dziennie. W czasie dorastania posiłki można zredukować do 2-3. Zwróć uwagę na dawkowanie karm zamieszczone na opakowaniu. Bardzo ważne jest także to, aby wybierać karmę wysokomięsną, z dużą zawartością białka, zawierającą dodatkowo kwasy omega-3 i omega-6.

Czym nie wolno karmić szczeniaka?

Niektórym wydaje się, że pies może zjeść wszystko. Nic bardziej mylnego. To, że pies dorósł i trawi pokarm stały, nie oznacza, że można na nim eksperymentować. Psy mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Pod żadnym pozorem nie podawaj mu resztek ze swojego talerza. Ludzkie pożywienie może być dla psa wręcz trujące, a wiele przypraw szkodliwych dla nerek i trzustki. Wysokiej jakości zbilansowana karma jest zdecydowanie lepszym wyborem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój przyjaciel prawidłowo się rozwija. Warto także być ostrożnym ze smakołykami. Przydają się one jako nagroda, ale nie powinny stanowić codziennego uzupełnienia diety. Regularnie podając przysmaki, możesz doprowadzić do nadwagi, cukrzycy oraz niedoborów niektórych składników odżywczych.

Jak widać, żywienie szczeniaka ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na jego rozwój. Pamiętaj, że przyzwyczajenia żywieniowe z tego okresu są bardzo ważne i mogą zadecydować o późniejszych preferencjach. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe rady, z pewnością Twój szczeniak będzie właściwie odżywiony.

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl