Jak karmić psa po sterylizacji? Podstawowe wskazówki żywieniowe

Zabiegi sterylizacji i kastracji psów mają wciąż wielu przeciwników. Jednak nie brakuje osób, które są ich zwolennikami. Można w ten sposób zapobiec nadmiernemu mnożeniu się psów, co wpływa na zmniejszenie problemu bezdomności tych zwierząt. Pojawia się w tym przypadku pytanie o zdrowie czworonogów po zabiegu. Rzeczywiście wywiera on pewien wpływ na organizm, ale wcale nie trzeba się tego obawiać. Jak należy karmić psa po sterylizacji, aby zachował dobre zdrowie i nie miał problemów z nadwagą?

Sterylizacja a zdrowie psa

Oczywiście zabieg sterylizacji czy kastracji nie jest obojętny dla zdrowia psa. Zmienia jego gospodarkę hormonalną. Pies potrzebuje wówczas przede wszystkim odpowiedniej diety. Suczki po sterylizacji nie zapadają na choroby macicy np. ropomacicze. Zmniejsza się też ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego. U psów kastracja zmniejsza ryzyko chorób prostaty i eliminuje ryzyko zachorowania na raka jąder.

Panuje powszechne przekonanie, że pies po kastracji czy sterylizacji tyje. Spada wówczas jego zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli psiak je tyle samo co przed zabiegiem, może nieco przybrać na wadze. Dlatego należy sięgnąć po odpowiednią karmę i zmniejszyć porcje jedzenia.

Dlaczego nadwaga jest groźna dla psów?

Niestety nadwaga powstała po zabiegu sterylizacji psa szybko zamienić się może w otyłość, a to już bardzo groźna choroba. Dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Otyłość u psów prowadzi do rozwoju cukrzycy, niewydolności serca problemów z układem krążenia, zmian zwyrodnieniowych w stawach, chorób wątroby czy kamicy nerkowej. Dlatego trzeba sobie zadać pytanie, jak prawidłowo karmić psa po sterylizacji.

Odpowiednia dieta po sterylizacji czy kastracji pozwala na uniknięcie nadwagi i otyłości u psa. Z drugiej strony trzeba swojemu pupilowi zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy zmniejszeniu uległo jego zapotrzebowanie na ruch. Jednak nie jest prawdą to, że zabieg zmienia charakter psa. Ten pozostaje taki sam.

Jeśli czworonóg zaczyna tyć, jeszcze mniej chce się ruszać, co sprawia, że przybiega mocno na wadze. Z tego powodu trzeba go zachęcać do ruchu i zabawy. Dzięki temu zachowa dobre zdrowie.

Jak karmić psa po sterylizacji?

Dieta po zabiegu sterylizacji musi być odpowiednio dobrana. To od niej zależy to, czy pies zachowa dobre zdrowie. Zatem jak należy karmić psa po sterylizacji lub kastracji?

Psy po zabiegu mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Zazwyczaj spada ono o około 25-30%. Dawkę trzeba jednak dobierać indywidualnie, ustalając poziom aktywności danego psa. Znaczenie ma także jego wiek czy wielkość. Zapotrzebowanie na energię spada, ale rośnie za to apetyt zwierzaka. Okazuje się bowiem, że regulują go w dużej mierze hormony płciowe. Pies częściej odczuwa głód i chce podjadać. Nie można mu jednak na to pozwalać i go przekarmiać.

Ważne jest to, aby sięgać po specjalną karmę przeznaczoną dla psów po sterylizacji. Wybór na rynku w tym zakresie jest naprawdę spory. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Karma dla psa po sterylizacji - co wybrać?

Jak karmić psa po sterylizacji? Jaka karma jest najlepsza? Na pewno musi być to karma niskokaloryczna, bo psy po zabiegu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię. Wskazana jest karma zawierająca mniej tłuszczu i pozbawiona niepotrzebnych węglowodanów. Oczywiście pies powinien jeść węglowodany, ale w ograniczonej ilości. Większe znaczenie mają dla niego zdrowe tłuszcze czy wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego.

Trudno jest znaleźć idealną karmę dla psa po sterylizacji. Sporo zależy do indywidualnych potrzeb danego czworonoga. Czasem pies może jeść tę samą karmę, co przed zabiegiem, ale w mniejszej ilości. Na pewno swojego pupila nie można dokarmiać.

W sklepach znaleźć można także specjalistyczne karmy przeznaczone specjalnie dla psów po sterylizacji. Są to produkty, które uwzględniają specyficzne potrzeby psa.

Sterylizacja i kastracja psa a jego żywienie

Okazuje się, że sterylizacja i kastracja psów to wciąż temat, który budzi sporo kontrowersji. Mimo wszystko warto jednak dobrze przemyśleć kwestię wykonania takiego zabiegu. W przypadku suczek ogranicza on ryzyko zachorowania na raka gruczołu mlekowego i eliminuje ryzyko pojawienia się ropomacicza. U psów zapobiega schorzeniom prostaty. Pies sterylizowany nie ma zwierząt, co ogranicza problem bezdomności zwierząt. Zresztą w Polsce rozmnażanie psów bez rodowodu jest po prostu nielegalne.

Bardzo duże znaczenie ma dieta psa po wykonanym zabiegu. Sterylizacja zmienia bowiem gospodarkę hormonalną. Zwiększa się apetyt zwierzaka, a spada jego zapotrzebowanie energetyczne. To szybko prowadzić może do problemów z nadwagą i otyłością.

Zatem jak karmić psa po sterylizacji? Należy postawić na karmę, która uwzględnia mniejsze zapotrzebowanie na energię - niskokaloryczną i zawierającą mniej tłuszczów.

Zapisz się do newsletter - otrzymaj darmowy ebook o diecie BARF

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Dodatkowo otrzymasz darmowy ebook o diecie BARF (jeśli nie otrzymasz maila sprawdź spam)


Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl