Nie da się ukryć, że właściwe żywienie czworonoga jest kluczowe dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Nie wszyscy jednak wiedzą, ile razy dziennie należy karmić psa. Jakich produktów nie należy mu podawać? Czy wiek zwierzęcia ma w tym przypadku jakieś znaczenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Ile razy dziennie należy karmić dorosłego psa?
W praktyce sporo zależy od wieku i wielkości psa. Nie ma jednej uniwersalnej zasady, która sprawdzałaby się w przypadku każdego czworonoga.
Eksperci uważają, że małe psy należy karmić częściej i mniejszymi porcjami niż przedstawicieli większych ras. Wynika to z ich małych żołądków i przyspieszonego metabolizmu. Optymalnie należy je karmić trzy razy dziennie. Większym psiakom karmę podawać można dwa razy w ciągu dnia.
Oczywiście duże znaczenie ma także stan zdrowia zwierzaka. Weterynarz w przypadku psów z otyłością czy problemami jelitowymi zalecić może inną dietę.
Swoim pupilom można dawać smakołyki między posiłkami, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Przyjmuje się, że nie powinny one stanowić więcej niż 10% ich dziennego zapotrzebowania energetycznego. Oczywiście podając psu przekąski, trzeba odpowiednio zmniejszyć dozowanie tradycyjnej karmy.
Ile razy dziennie należy karmić szczeniaka?
Ile razy dziennie trzeba karmić psa, który ma dopiero kilka miesięcy? Okazuje się, że szczeniakom karmę należy podawać częściej - kilka razy dziennie. Maluchy mają bowiem większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jednocześnie ich żołądki są jeszcze małe.
Szczenięta potrzebują więcej białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych niż dorosłe psy. Od właściwego żywienia zależy w dużej mierze ich prawidłowy rozwój. Dopiero czworonogom w wieku siedmiu miesięcy można podawać 2-3 posiłki dziennie. Nie bez znaczenia jest tutaj rasa. Labradory dojrzewają dopiero około 20-24. miesiąca życia, a terriery już w wieku 8 miesięcy. Szczeniakom najlepiej jest podawać karmę typu junior.
Co powinien jeść pies? Czego nie należy mu podawać?
Weterynarze zalecają wybieranie dla psów karmy gotowej, przeznaczonej specjalnie dla nich. Dostarcza ona do organizmu zwierzęcia wszystkie podstawowe składniki odżywcze. Warto przy tym pamiętać, że psy są zwierzętami, które trawią zarówno pokarmy pochodzenia zwierzęcego, jak i te roślinne. Jednak muszą być one w odpowiedni sposób skomponowane.
Czworonogom nia należy jednak podawać wszystkiego. Niektóre produkty spożywcze są dla nich bardzo szkodliwe. Zaliczają się do nich czekolada, awokado, czosnek, cebula, rodzynki czy winogrona. Psom nie powinno się dawać do jedzenia surowego mięsa. Zawierać może szkodliwe dla ich zdrowia drobnoustroje. Co ciekawe, psom nie należy też serwować kości, które często prowadzą do uszkodzenia zębów i błon śluzowych w jamie ustnej. Po połknięciu mogą skutkować nawet niedrożnością jelit.
Poza tym należy unikać podawania karmy dla kotów. Jest ona bardziej kaloryczna i u psów może powodować nadwagę, a nawet otyłość.
Ile razy dziennie karmić psa? Jakich błędów unikać?
Wydaje się, że karmienie psa to sprawa banalnie prosta. Jednak sporo osób popełnia w tym zakresie poważne błędy. Których z nich warto się wystrzegać?
Psu nie należy pozostawiać pełnej miski przez cały dzień. Wtedy jego żołądek nie może w pełni odpocząć. Cały czas jest zajęty trawieniem. Jeśli czworonóg oddalił się od miski na dłużej niż 20 minut, można ją opróżnić i umyć. Zresztą pozostawiona w misce karma wietrzeje, traci swój smak i aromat.
Nie powinno się dawać psu jedzenia zaraz przed lub po wysiłku fizycznym.
Psom podawać można smakołyki, ale trzeba je wliczać do dziennej dawki żywieniowej. Oczywiście nie należy przesadzać z ich ilością.
O jakiej porze dnia należy karmić psa?
Dobrze jest karmić psa zawsze o tej samej porze dnia. Czworonogi czują się wtedy bezpiecznie. Wiedzą, że dostaną pożywienie i nie muszą się tym martwić. Dodatkowo taka regularność wpływa pozytywnie na stabilizację pracy układu pokarmowego. Przy okazji zaplanować bez problemu można pory spacerów. Ma to spore znaczenie np. w przypadku szczeniaków.
Same pory posiłków nie mają tutaj już tak dużego znaczenia. Zazwyczaj uzależnione są od harmonogramu dnia właściciela psa. Dobrze jest karmić swojego pupila przy okazji spożywania swoich posiłków. Można to robić rano i wieczorem, ale z głową. Zbyt późna kolacja skutkować może tym, że pies będzie chciał wyjść na zewnątrz w środku nocy.
Dodatkowo czworonogi potrzebują swojego, nieco odosobnionego miejsca do karmienia. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim te osoby, które mają więcej niż jednego psa. Swojemu pupilowi w trakcie posiłku nie należy przeszkadzać i niepotrzebnie go stresować. Należy też pamiętać, że karma powinna mieć temperaturę pokojową. Jeśli przechowywana jest w lodówce, trzeba więc wyjąć ją na około godzinę przed planowaną porą karmienia.